0,00 €
položiek 0

Košík je prázdny.

Ocot

Ocot je zriedený roztok kyseliny octovej, ktorá sa získava pomocou fermentačného procesu pozostávajúceho z dvoch krokov. Prvý krok spočíva v tom, že sa prírodný cukor pomocou kvasiniek fermentuje na alkohol. Na to môže byť použitý akýkoľvek zdroj prírodného cukru (hrozno, jablko, slivky, hrozienka, ale aj kokosový orech, ryža, jačmeň). Na konci prvej fermentačnej fázy je výsledným produktom tekutina s obsahom alkoholu. V druhej fáze sa v tekutine začínajú objavovať prirodzene sa vyskytujúce baktérie (acetobaktérie), ktoré produkujú kyslík, vďaka čomu vzniká roztok octovej kyseliny, ktorý nazývame ocot. Táto kyselina dáva octu charakteristickú kyslú chuť. 

Používali ho už starovekí Egypťania a Babylončania, ktorí ho spomínajú aj v spisoch. V Babylone sa dochucoval ovocím, medom a sladom a patril medzi obľúbené nápoje obyvateľov. V roku 460 až 377 p.n.l. ho „otec modernej medicíny“ Hippokrates používal na liečbu rán a vredov. Od tej doby sa začal využívať ako dezinfekčný prostriedok a liek pri rekovalescencii po chorobe. Ako tonikum ho používali aj japonskí bojovníci samuraji, ktorí si ním zvyšovali silu a vitalitu.    

Dnes má svoje uplatnenie najmä v kuchyni, kde sa z neho pripravuje zálievka do šalátov alebo marináda. Prospieva však aj vášmu zdraviu a kráse. Má antibakteriálne účinky, znižuje krvný tlak, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, pôsobí ako prevencia proti vzniku srdcovo cievnych ochorení a má aj antioxidačné vlastnosti.

Jablčný ocot sa považuje za najzdravší a najúčinnejší typ. Používa sa na liečbu kožných ochorení (akné, ekzémy, bradavice, pigmentové škvrny), podporuje činnosť tráviacich enzýmov a tvorbu červených krviniek. Obsahuje minerálne látky (draslík, vápnik, horčík, fosfor), vitamíny (C, B1, B2, B6), jablčné pektíny (polysacharidy) a betakarotény.

Využiť ho môžete aj v domácnosti, kde úspešne zabojuje proti vodnému kameňu a špine. Prospešný je aj vo forme octových obkladov, ktoré zmiernia opuchy a bolestivé štípance a funguje aj ako repelent voči komárom.

Veľmi často sa používa pri chudnutí, nakoľko znižuje chuť na sladké a podporuje látkovú výmenu. Stačí, ak si do pohára so studenou vodou pridáte 0,4 cl tohto octu a vypijete ju pred každým jedlom. Váš organizmus bude prečistený.

Vážení zákazníci,

práve pre vás dopĺňame nový tovar, preto sa dočasne nedá objednávať.

Pracujeme na tom, aby sme Vám Vaše obľúbené výrobky sprístupnili čo najskôr :-)