0,00 €
položiek 0

Košík je prázdny.

Oleje

Rastlinné oleje sa získavajú prevažne zo semien, orechov a strukovín, ale aj z niektorých druhov zeleniny a ovocia. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré sú lisované za studena. Neobsahujú prídavné látky a pri ich výrobe nie sú použité chemické procesy. Lisovanie prebieha pri teplote 35° Celzia a po tomto procese sú ešte prefiltrované, vďaka čomu si zachovávajú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. Tieto zdravé oleje sa obsahujú na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Mononenasýtené tuky nie sú pevné a pri izbovej teplote rýchlo nadobudnú tekutú konzistenciu. Prispievajú k zníženiu zlého cholesterolu v krvi, čím zabraňujú riziku vzniku srdcovo cievnych ochorení. Do tejto skupiny patrí olivový, slnečnicový a arašidový olej.

Polynenasýtené mastné kyseliny sú pri izbovej teplote tekuté a majú veľký vplyv na zdravý vývoj mozgu a nervových tkanív. Niektoré z nich sú esenciálne, čo znamená, že si ich ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám, preto ich musí prijať prostredníctvom stravy. Ide o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré tvoria významnú zložku bunkových membrán, regulujú krvný tlak, znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi, sú prospešné pre srdce a majú protizápalové účinky. Zaraďuje sa sem napríklad olej z vlašských orechov, sezamový a ľanový olej.   

K zdraviu prospešným rastlinným olejom patrí aj kokosový olej, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov A, E, C a vzácnu kyselinu laurovú, ktorá je prítomná aj v materskom mlieku. Má skvelé hydratačné a upokojujúce účinky, vďaka čomu je vhodný na suchú a citlivú pokožku. Účinne bojuje proti kvasinkovej infekcii a čerstvým mamičkám zvyšuje kvalitu mlieka počas dojčenia.

Olivový olej je bohatý na vitamín A a antioxidačný vitamín E, ktorý znižuje riziko vzniku rakoviny a srdcovo cievnych ochorení. Podporuje trávenie, prečisťuje črevá a neprekysľuje organizmus. Je vhodný pre ľudí so zvýšeným cholesterolom. Vlasom a pokožke prinavracia stratenú silu, hydratáciu a lesk.

Medzi veľmi zdravé oleje patrí ľanový olej, ktorý je účinný pri zápale močových ciest a kožných ochoreniach. Znižuje zlý cholesterol v krvi a bojuje proti rakovine. Zmierňuje prejavy menopauzy a pomáha pri reumatickej artritíde. Je bohatý na vitamíny a minerálne látky (fosfor, horčík, meď, železo, zinok, vápnik) a má silné protizápalové a protivírusové účinky.

Pre malé deti je vhodný sezamový olej, nakoľko je veľmi ľahko stráviteľný. Obsahuje  esenciálne mastné kyseliny, betakarotény, vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, C, F, E) a minerálne látky (zinok, draslík, vápnik, horčík, železo). Pre vysoký obsah železa je vhodný pri liečbe chudokrvnosti, zabraňuje tvorbe kožného mazu, čím pomáha ľuďom s akné a vďaka prítomnosti organického vápnika je veľmi účinný pri liečbe osteoporózy a zlomenín. Má tiež antidepresívne účinky a zlepšuje pamäť.

Na nervovú sústavu pôsobí priaznivo slnečnicový olej a olej z tekvicových semien. Obe znižujú hladinu škodlivých tukov v krvi a vďaka vysokému obsahu organického zinku liečia podráždenú a problematickú pleť.

Tekvicový olej je bohatý na vitamíny A, E, a koenzým Q. Obnovuje membránu pečeňových buniek, znižuje riziko vzniku cirhózy, pomáha predchádzať problémom s prostatou a podporuje činnosť obličiek. Slnečnicový olej obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, zabraňuje vzniku trombózy a podporuje činnosť srdca.

Ak hľadáte olej bohatý na prírodné betakarotény, siahnite po bio palmovom oleji Carotino. Proti chorobám, chronickej únave a žalúdočným vredom pomôže cédrový olej, ktorý sa získava z orieškov borovice Pinus Sibirica. Lieči aj kožné ochorenia (psoriáza, ekzém, popáleniny), podporuje tvorbu krvi a potláča psychickú a fyzickú vyčerpanosť. V porovnaní s olivovým olejom má až 5 krát väčší obsah antioxidačného vitamínu E.

Rozlúčte sa s nasýtenými olejmi, ktoré sú pre vaše zdravie škodlivé a zaobstarajte si kvalitné bio oleje ešte dnes. Kúpiť si ich môžete ľahko a rýchlo, prostredníctvom nášho bio eshopu Berkana. 

Vážení zákazníci,

práve pre vás dopĺňame nový tovar, preto sa dočasne nedá objednávať.

Pracujeme na tom, aby sme Vám Vaše obľúbené výrobky sprístupnili čo najskôr :-)