0,00 €
položiek 0

Košík je prázdny.

Sójová omáčka

Sójová omáčka je zdravá fermentovaná tekutina, ktorá sa vyrába zo sójových bôbov (po latinsky známych ako Glycine max), alebo z kombinácie sóje a pšenice. Môže mať svetlo žltú až tmavo hnedú farbu. Vyznačuje sa tiež charakteristickou zemitou vôňou a slano – sladkou jemnou chuťou. Jej tradičná výroba podlieha niekoľkým krokom. Najprv musia celé sójové bôby dôkladne nasiaknuť vodou a až potom sú vysušené a uvarené. Po procese varenia sa ochladzujú a obohacujú o dva druhy organických baktérií (Aspergillus oryzae, Aspergillus sojae), ktoré sú podobné hubám a kvasinkám.

Nasleduje fermentácia, ktorá trvá niekoľko dní. V poslednom kroku sú bôby rozdrvené, pridáva sa k nim roztok chloridu sodného a v takejto podobe sa nechávajú odstáť niekoľko mesiacov až rokov. Počas fermentačného obdobia sa bôby štiepia na bielkoviny, tuky a sacharidy.

Vzniká tiež dôležitý vitamín B12, ktorý sa vyskytuje najmä v mäse. Práve preto sa sójová omáčka odporúča vegánom aj vegetariánom, nakoľko ich strava neobsahuje dostatočné množstvo tohto významného vitamínu. V prípade jeho deficitu môže dôjsť k zdravotným komplikáciám, akými sú napríklad chudokrvnosť, slabosť, zhoršená pamäť, náladovosť a nervové poruchy (brnenie v rukách, nohách).

Jedinečné chute rôznych druhov sójových omáčok odrážajú komplexnú interakciu mikroorganizmov ako aj sóje a pšenice. Medzi päť základných tradičných druhov patrí koikuchi, usukuchi, tamari, shiro a saishikomi.

Koikuchi je najrozšírenejší typ sójovej omáčky a je populárny najmä v oblasti Kanto v Tokiu. Vyrába sa z rovnakého množstva sóje a pšenice a pridáva sa do nej aj soľ a kvasinky. Svetlejší typ omáčky je usukuchi a používa sa najmä v západnom Japonsku, v oblasti Kansai (Kyoto/Osaka). V porovnaní s koikuchi omáčkou má slanšiu chuť, keďže 18 až 19 % jej objemu tvorí práve soľ (u koikuchi je to 16 %). Tiež sa vyrába zo sóje a pšenice a je často doplnená o fermentovanú ryžu (kome koji).

U nás aj na západe je najpopulárnejší typ omáčky tamari, ktorá je hustá, takmer lepkavá. Tento druh vznikol v oblasti Chuubu (centrálna oblasť Japonska) a používa sa najmä na namáčanie sashimi (surové rybacie mäso servírované bez ryže) a sushi. Jedlu dodáva červeno hnedú farbu a lesk. Pre celiatikov je najlepšia bezlepková tamari omáčka, ktorá obsahuje len sóju.

Z juhozápadnej časti Japonska (prefektúry Yamaguchi) pochádza sójová omáčka saishikomi. Má intenzívnu tmavú červeno hnedú farbu a jej chuť je skôr sladká ako slaná. Posledný typ je shiro a zvykne sa označovať aj ako biela sójová omáčka. Vznikla v prefektúre Aichi. Šéfkuchári v Japonsku ju používajú najmä vtedy, ak chcú jedlo obohatiť o chuť, ale nie o farbu.

V sójovej omáčke sa koncentrujú peptidy, oligo a polysacharidy, ktoré majú pozitívne účinky na naše zdravie, pretože podporujú imunitný systém, tráviaci trakt a činnosť srdca. Je tiež zdrojom aminokyseliny tryptofánu, vitamínu B3, B6 a rôznych druhov antioxidantov, najmä mangánu, ktorý je potrebný na tvorbu tyroxínu (hormónu štítnej žľazy).

Vďaka vysokému obsahu bielkovín má sójová omáčka deviate miesto v rebríčku najzdravších potravín z hľadiska hustoty proteínov. Má, dokonca, viac bielkovín ako losos alebo jahňacie mäso.

Jej použitie je veľmi variabilné. Je vhodná na cestoviny, k restovanej zelenine, ryži a hodí sa aj k mäsu, a to v podobe marinády v kombinácii so zázvorom a cesnakom.

Mali by ste mať však na pamäti, že dobrá a zdravá je sójová omáčka vyrobená tradične. Tá neobsahuje prídavné chemické látky, cukor, farbivá a konzervanty. Nezdravá chemicky spracovaná omáčka má síce nižšiu cenu, no je ochudobnená o vitamín B12, antioxidanty a aminokyseliny a môže obsahovať aj karcinogénne látky.

Myslite na to najmä počas tehotenstva a v období dojčenia. U detí totiž môže spôsobiť aj hyperaktivitu. Bohatá ponuka ekoproduktov, ktorú nájdete na našom eshope Berkana, zahŕňa aj kvalitné a tradične vyrobené sójové omáčky bez škodlivého glutamánu sodného.

Výberu nezodpovedá žiadna položka.