Sušené ovocie

ušené ovocie predstavuje skvelý a rýchli spôsob doplňovania dôležitých látok pre naše zdravie. Uspokojuje pritom chuťové bunky a zásobuje nás prírodným cukrom (fruktózou), živinami a vitamínmi. Pri niektorých druhoch ovocia (brusnice, hrozno, slivky) sa sila antioxidantov po vysušení, dokonca, zdvojnásobuje.


Vďaka vysokému obsahu sacharidov je ideálnym doplnením stravy pre športovcov a ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú aktivitu (beh, jazda na bicykli, turistika). Takmer okamžite dodajú organizmu potrebnú energiu. Denná dávka by však nemala presiahnuť viac ako 25 gramov.
Za veľmi hodnotné a zdravé ovocie sa považujú plody Kustovnice čínskej (Goji). Ich konzumáciou prijmete do tela až 18 druhov aminokyselín, 21 minerálnych látok, karotenoidy a vitamíny (C, E, B1, B2, B6). Sú tiež zdrojom cenného antioxidantu zeaxantínu, ktorý spolu s luteínom (karotenoid) chráni oči pred ultrafialovými lúčmi, zlepšuje ostrosť zraku a znižuje pravdepodobnosť šedého zákalu.


Medzi výživné ovocie patria aj hrozienka, ktoré sa získavajú sušením hrozna. Sú bohaté na minerály (vápnik, železo, mangán, meď, horčík, fluorid, zinok) a vitamíny skupiny B (tiamín, pyridoxín, riboflavín, kyselina pantoténová). Obsahujú aj antokyány (antioxidanty), ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a protinádorové účinky. Pomáhajú aj pri chudokrvnosti, horúčke a pozitívne vplývajú na kvalitu zubov a kostí.
Pri redukčnej diéte sú vhodné sušené slivky, ktoré neobsahujú toľko kalórií, ako iné druhy. Veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a vlákniny podporuje správnu funkciu srdca, tráviaceho traktu, posilňuje imunitný systém a znižuje riziko osteoporózy (rednutia kostí). Vďaka prítomnosti draslíka a fosforu sú úspešné pri liečbe dny a reumy.


V tehotenstve, ako aj pri kojení, je veľmi dôležitý prísun železa, ktoré nájdete najmä v sušených marhuliach. Pomáhajú aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach, zvyšujú hladinu estrogénu počas menopauzy a zabraňˆujú vzniku osteoporózy. Ich hlavnou zložkou sú betakarotény, ktoré sa v organizme premieňajú na vitamín A. Tento vitamín podporuje silné kosti, zuby, zdravé vlasy a pleť.


Pri častých zápaloch močového mechúra by ste mali siahnuť po sušených brusniciach. Sú zdrojom aktívnych látok nazývaných proantokyanidy (PAC). Tie účinne zabraňˆujú usádzaniu a následnému rozmnožovaniu baktérií na stenách močových ciest, čím podporujú ich vyplavenie prostredníctvom moču. Mužom pomáhajú predchádzať vzniku prostaty, tlmia bolesti a pálenie pri močení a zabraňˆujú vzniku močových kameňov.


študentom a ľuďom vykonávajúcim psychicky náročnú prácu pomôžu sušené ďatle, ktoré výborne chutia najmä, ak sú namočené v mede. Obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v mozgu mení na chemickú látku serotonín. Ten je zodpovedný za dobrú náladu, pomáha tlmiť stres a podporuje koncentráciu. Sú bohaté aj na sacharidy, bielkoviny, tuky a vitamíny a z minerálnych látok je v nich zastúpený najmä vápnik, železo, meď, draslík a chlór.
Sušené ovocie chutí skvelo, ak ho rozmixujete s orechmi, cereáliami, nesladeným jogurtom alebo tvarohom bez pridaného cukru. V tejto kombinácii predstavuje ideálne raňajky aj pre deti.


Pred konzumáciou by však malo byť ovocie umyté pod teplou vodou, aby sa z neho odplavil oxid siričitý, ktorý sa používa pri sušení. Vybrať si môžete aj bio ovocie, ktoré je bez pridaných konzervantov a chemikálií.


Náš eshop Berkana ponúka na predaj kvalitné bio sušené ovocie značky Provita, ktorá je pri výrobe produktov ohľaduplná k životnému prostrediu a nepoužíva žiadne chemické látky ani umelé farbivá.

 

Vážení zákazníci,

práve pre vás dopĺňame nový tovar, preto sa dočasne nedá objednávať.

Pracujeme na tom, aby sme Vám Vaše obľúbené výrobky sprístupnili čo najskôr :-)