5 dôvodov prečo jesť konopné semienka

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo boli naši prarodičia zdravší, aj keď sortiment potravín, ktoré mali k dispozícii bol neporovnateľne menší v porovnaní s tým čo máme k dispozícii my? Jedna potravina sa ale vyskytovala v jedálničku našich predkov veľmi často a mala všestranné využitie. Vy už ale viete o akej potravine hovorím. Je ňou konope.

Máloktorá bylina má tak všestranné využitie ako práve konope. A tak vôbec  nie je div, že sa k nej opäť vraciame. Konopné semienko a výrobky z neho patria jednoznačne medzi jedny z najdôležitejších prírodných potravín pre ľudský organizmus. Jedna jediná hrsť týchto semien dodá dospelému človeku minimálnu dennú dávku živín.

Konopné semienko obsahuje 20 aminokyselín vrátane 8 esenciálnych, je teda najdokonalejšou náhradou mäsa, pretože obsahuje úplne kompletný bielkovinu. Ďalej v ňom nájdeme aj prospešné rastlinné steroly ( steroly sú organické chemické látky tukového charakteru zo skupiny steroidov, ktoré sa bežne vyskytujú v bunkách húb, rastlín, živočíchov aj ľudí ) a ideálny pomer (1: 3) esenciálnych mastných kyselín (EMK) omega-3 a omega-6, čo je ľudskému telu najbližší, takže zaisťuje správnu funkciu metabolizmu.

Odborníci tak konopné semienko odporúčajú pri regulácii cholesterolu, na posilnenie imunitného systému a ako podporu pri kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach.

Konopné semienko tiež priaznivo pôsobí na pokožku, podporuje rast svalovej hmoty a je výbornou prevenciou pred všemožným ochorením.

Semienka nelúpané či lúpané

Najkomplexnejšie na vitamíny, enzýmy a stopové prvky sú práve nelúpané semienka. Najlepší spôsob ako z nich vyťažiť maximum všetkých živín je nechať ich naklíčiť. Tým získajú na krehkosti a chuť sa výrazne zjemní.

Ešte zaujímavejšou variantou  sú semienka lúpané, teda zbavené šupiek. Chuťovo sa im vyrovná máloktorá pochúťka. Dajú sa pridávať takmer do všetkého či jesť samotné ako oriešky. Je možné ich jednoducho nasypať na namazaný chlieb či do müsli.

Konopný olej je úžasný samotný s pečivom, v šalátoch i nátierkach. Múka sa pridáva do pekárenských výrobkov (10-15%, možno pridať i celé semená) či omáčok. Ako „zdravú“ alternatívu k chipsom možno odporučiť aj pražené konopné semienka ochutené soľou či korenené, sladko chutia obalené v karameli. Pražením (podobne ako pečením) sa ale strácajú nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie najcennejšie vitagény.

Pre zachovanie kvality esenciálnych mastných kyselín by semienko ani olej nemali byť zahrievané na viac ako 40 stupňov Celzia. Vylisovaný olej je potrebné chrániť nielen pred teplom, ale aj pred vzduchom a svetlom. Oxidácia kyselín totiž spôsobuje žltnutie a robí ho nepožívateľným.

Podčiarknuté – zhrnuté

  1. Vyvážené zloženie a vysoká nutričná hodnota
  2. Detoxikujú a prečisťujú organizmus
  3. Zvyšujú imunitu organizmu
  4. Obnovujú rast svalovej hmoty
  5. Neobsahujú THC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *