Čokoády

Čokoláda má na naše zdravie blahodárne účinky. Okrem toho, že poteší naše chuťové bunky, poskytuje nášmu organizmu cenné rastlinné látky. Jej prvá hlavná zložka je kakao, ktoré je plné flavonoidov (antioxidantov). Tie účinne bojujú proti vzniku rakoviny, srdcových a cievnych ochorení.
Okrem flavonoidov obsahuje veľké množstvo ďalších biologicky aktívnych látok, ktoré sú pre naše telo dôležité. Patria medzi ne aj katechíny, ktoré sa zaraďujú do skupiny flavonoidov. Majú silné antioxidačné účinky, dokonca väčšie ako vitamín C a E. Zachytávajú voľné radikály a zabraňujú usádzaniu škodlivých látok na stenách ciev.


V čokoláde nájdete aj povzbudzujúce látky alkaloidy (kofeín, teobromín), vitamín B, horčík, vápnik a železo. Horčík podporuje správnu funkciu mozgu, železo je kľúčovým prvkom pri tvorbe nových krvných buniek a vápnik predstavuje dôležitú výživu pre pevné kosti a zdravé zuby. Obsahuje aj tri neurotransmitery (chemické látky), ktoré sú zodpovedné za dobrý duševný stav človeka a pozitívnu náladu. Ide o serotonín, dopamín a fenyletylamín.
Fenyletylamín dokonca vytvára chemickú reakciu v mozgu, ktorá sa spája s pocitom zaľúbenia. Serotonín a dopamín sú prítomné v krvi dlhšiu dobu, čo má za následok zmiernenie depresívnych stavov a vyvolanie pocitov pohody a šťastia.


Ak ste si mysleli, že čokoláda kazí zuby, ste na omyle. Obsahuje totiž látky nazývané taníny, ktoré chránia zuby pred kazom a povlakom.
Kvalitná čokoláda je tmavá, organická s aspoňˆ 70% obsahom kakaa. Jej cena je o niečo vyššia, pretože je zahustená kakaovým maslom bez pridaného cukru, tuku a stabilizátorov chuti. Bežne dostupná mliečna a biela nie sú natoľko zdravé a kvalitné a ich pozitívne účinky sú značne obmedzené. Často sa do nich pridáva tuk, rafinovaný (biely) cukor a mlieko.


V našom eshope nájdete zdravé čokolády špičkovej kvality od značky Vivani. Táto značka používa iba ingrediencie, ktoré sú pestované organicky a sú certifikované. V zložení preto nenájdete žiadne geneticky modifikované suroviny ani emulgátory, akým je napríklad sójový lecitín.

 

Vážení zákazníci,

práve pre vás dopĺňame nový tovar, preto sa dočasne nedá objednávať.

Pracujeme na tom, aby sme Vám Vaše obľúbené výrobky sprístupnili čo najskôr :-)