Fit až do večera

Začiatok dňa je ten najdôležitejší čas. To ako ho začneme ovplyvní jeho zvyšok, až kým nejdeme spať. A vôbec nie je jedno či deň prelezieme lenivo a bez energie, alebo svojou energiou nakazíme ľudí okolo nás.

Raňajky sú základ, túto vetu snáď počul už každý. Nuž ale vôbec nie je jedno, čo tými raňajkami myslíme. Chlieb a pečivo s párkami, šunkou, salámou a syrom nás síce nasýtia, ale koľko energie z nich máme?Ako naše telo reaguje po takomto type raňajok? Unavene, vyčerpane, mdlo, nervózne, nebodaj reaguje bolesťou?

A čo ak si na raňajky dáme niečo osviežujúce a živé? Ovsené vločky s nejakým ovocím a semiačkami? Akými? Dnes spomeniem dva z nich. Ľanovékonopné semienka sú kráľmi medzi semienkami. Sú nabité veľkým množstvom živín, tak veľmi dôležitých pre náš organizmus.

Ľanové semienko je potravina s obrovským obsahom biologicky aktívnych látok ako je  vápnik, železo, draslík, zinok, vitamín E, niacín, lignanov, vysoký obsah omega -3 mastných kyselín. Obsahuje 42 % tukov a 28 % vlákniny.  Všetky tieto zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia.

Je veľmi dôležité aby ste semienko mali rozomleté. V prípade ak tomu tak nie je prečistí vaše hrubé črevo, ale nevyužijete nič z jeho liečivého obsahu. Ľanový olej lisovaný za studena, vnútorne znižuje cholesterol, tlak krvi, lieči reumatické zápaly, spevňuje nechty a vlasy.

Konopné semienka majú všetky aminokyseliny, aj esenciálne, čo je v rastlinnej ríši výnimočné. Vďaka vysokému obsahu vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej) nám čistia črevá a redukujú chute na sladké. Navyše majú veľmi dlhú sýtiacu schopnosť, vďaka ktorej ľudia jednoduchšie chudnú. 30 g konopných semienok 1 lyžica nám pokryje: 48 % DDD fosforu, 17 % draslíka, 50 % horčíka, 18 % železa, až 60 % mangánu, 22 % zinku, 8 % medi, 26 % vitamínu B1 a 21 % vitamínu B2 na deň.

Fantáziu nech ale použije každý svoju, čo jednému chutí a vyhovuje, druhému nemusí. Naučme sa vážiť si svoje telo a dajme mu to z čoho sa cíti dobre, príjemne a je hlavne zdravé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *