Goji, bobule goji, wolfberry goji – aký je medzi tým rozdiel?

Nie je to tak dávno, keď sa na našom trhu objavila nová superpotravina kustovnica čínska, čiže goji, ktorá veľa ľudí ohromila svojimi vlastnosťami. Je teda logické, že je okolo nej veľa otázok. Veľa ľudí nemá jasno v názve plodov kustovnice čínskej. Otázka znie, či sú bobule goji tie isté ako Kustovnica, Goji plody, Goji berry, wolfberry goji, alebo goji semienka. Ide o rôzne odrody tohoto ovocia, alebo sú to úplne rozdielne plody?

Tajomný krík z Ázie
Kustovnica čínska, latinsky Lycium chinense, je krík, ktorý rastie prevažne v oblasti Číny, Kórey a Japonska. Plody tejto rastliny sa nazývajú goji, ale u nás sa môžete stretnúť pokojne aj s výrazmi ako goji berries, Goji kustovnica čínska, goji semienka, Goji bobule, goji himalaya, goji wolfberry alebo kustovnica čínska goji semená. Vždy sa jedná o plody rovnakej rastliny, ktorým sa len rozdielne hovorí.

Goji v tradičnej čínskej medicíne
Tradičná čínska medicína využíva fenomenálne vlastnosti kustovnice po celé stáročia. V oblastiach, kde ker rastie, sa plody jedia najviac v čerstvom stave, ale používajú ich aj inak. Veľmi často si tam pripravujú čaj z goji, obľúbená je u nich aj goji šťava, goji olej a krém z goji. Bobule kustovnice sa veľmi rýchlo kazia, preto je nemožné kúpiť si ich vo vzdialenejších oblastiach čerstvé. U nás kúpime sušené plody goji, čaj z goji, džús z goji, sirup z goji a goji krém.

Bobule goji plné zdravie a vitality
Teraz už viete, že nech sa stretnete s výrazmi ako goji berry, kustovnica čínska goji semená, Goji plody, goji bobule, goji, ovocie goji alebo s akýmkoľvek iným názvom z tohto článku, tak sa stretávate s ovocím, ktoré má antioxidačné vlastnosti, omladzuje , posilňuje zrak a ostrosť videnia, upokojuje podráždené oči, podporuje sexualitu, harmonizuje činnosť pečene a obličiek, posilňuje obranyschopnosť a imunitu, zlepšuje krvotvorbu a vyrovnáva krvný tlak.

Goji účinky a použitie
Goji má priaznivý vplyv na zrak, znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol, hladinu cukru v krvi, chráni pečeň, posilňuje imunitný systém, zlepšuje stav kostí a kĺbov, má antioxidačné vlastnosti a je dobrá na chudnutie.

V Číne sa goji berries je čerstvé aj sušené, robí sa z nich pivo aj víno a bobule goji si tam pridávajú v podstate do všetkých pokrmov. U nás možno zohnať goji šťavy a sušené plody goji. Tie je možné konzumovať priamo, podobne ako hrozienka, alebo je pridávať ku všetkým druhom mäsa, do plniek, ryže, polievok, kaší a dezertov. Fantázii sa medze nekladú, pretože goji kustovnica dodá výbornú chuť všetkým jedlám!

Goji šťava – účinky a použitie
Goji šťava je lisovaná zo zrelých čerstvých plodov, takže má úplne rovnaké účinky ako čerstvé a sušené Goji. Pri výbere šťavy je ale potrebné vyberať naozaj kvalitný produkt, ktorý je najlepšie nesýtený a bez pridaných cukrov, umelých sladidiel, konzervantov a zahusťovadiel. Šťava z goji má lahodnú chuť a užíva sa ráno a večer po 30 ml. Môžete si ju pokojne zriediť s vodou, prípadne pridať k ranným cereáliám, do zálievok na šalát alebo chladného čaju.

Goji nežiaduce účinky?
Nežiaduce účinky goji sa môžu prejaviť v čase tehotenstva, dojčenia a pri konzumácii s niektorými liekmi na riedenie krvi, rozširovanie ciev, cukrovky a krvného tlaku, pretože koncentrácia prospešných látok je v goji berry naozaj vysoká, čo má vplyv na rôzne funkcie. Je ale treba podotknúť, že goji a cukrovka sa majú rady! Vďaka tomu, že Goji má veľmi nízky glykemický index a ovplyvňuje diabetes 2. typu, je lepšie konzumáciu prebrať s lekárom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *