Klíčky

Klíčky, označované aj ako potravina budúcnosti, rastú po celý rok, nutrične vyvažujú mäso, dozrievajú behom 1 až 12 dní, nevyžadujú pôdu ani slnko, nie je potrebné ich variť a i v BIO kvalite sú lacné. Všetky \"triky\" má na svedomí príroda. Klíčky a výhonky sa konzumujú už po tisícročia. S pokrokom vedy v nich boli postupne objavené početné biologicky aktívne látky, ktoré sú významnou zložkou stravy a majú liečivé účinky.

Toto tajomstvo majú uložené v semene. Každé semeno je plné koncentrovanej energie  a živín. Skutočné kúzlo spočíva však v procese klíčenia. Semená mnohonásobne zvyšujú svoju výživovú hodnotu a vo forme klíčku ju dokážu odovzdať.

Sú priam určené na podporu zdravia. Okrem toho, že dodávajú telu komplexné živiny, detoxikujú, podporujú metabolizmus a neutralizujú prekyslený organizmus, pomáhajú aj regulovať hmotnosť, spomaľujú proces starnutia, zlepšujú vitalitu i vzhľad a posilňˆujú imunitu.

Jednoducho stačí, ak ich budete konzumovať ako bežnú zeleninu. Môžete ich pridať napríklad do šalátu, jogurtu, polievky, rizota, nátierky, zeleninového džúsu alebo dresingu.

Čo sa týka zloženia, klíčky obsahujú nespočetné množstvo zdraviu prospešných látok. To sa môže líšiť v závislosti od jednotlivých druhov, ale i tak každé obsahuje vitamíny, bielkoviny, sacharidy, tuky, minerálne látky a stopové prvky. Medzi najznámejšie typy patria strukoviny, obilniny, mandle, ale i klíčky tekvice, pohánky, či reďkovky.

Veľmi známe a obľúbené sú napríklad obilné klíčky. Tie tvoria časť zrna, ktorá je najbohatšia na živiny a aktívne látky, a to hlavne na proteíny, ktoré sú hodnotnejšie ako glutén endospermu, pretože majú dostatok lyzínu a esenciálnych mastných kyselín (10 %), a síce kyselinu linolovú a kyselinu alfalinolénovú.

Ďalej sú bohaté na  vitamíny B1, B2, B6, niacín a kyselinu listovú, vitamín E, minerály, a to najmä fosfor, horčík, železo a stopové prvky, enzýmy a octacosanol, ktorý sa nachádza v pšeničných klíčkoch a ich tukoch, v menšom pomere v oleji z niektorých semien. Dokázalo sa, že prirodzene zvyšuje odolnosť proti únave a telesnú výkonnosť.

Klíčky sa odporúčajú predovšetkým športovcom, študentom, pri psychickom vypätí, ale i v tehotenstve, či počas dojčenia.
 
  • Klíčivý mix
    Neohodnotené
    Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
    Kód:735