Maca pre ženy: Aké má výhody?

Domorodí obyvatelia v Andách konzumovali a konzumujú koreň maca (často nazývaný peruánsky ženšeň) po celé stáročia a používajú ho na rôzne neduhy. Zatiaľ čo miestni ho považovajú za koreňovú zeleninu a súčasť stravy po tisíce rokov, západná medicína objavila prospešné účinky tejto starobylej byliny len nedávno. Zvlášť pre ženy skrýva maca mnoho výhod. Zlepšenie sexuálneho zdravia a plodnosti, a zníženie následkov menopauzy je len časť z toho…

U žien sú výhody pravidelnej konzumácie macy naozaj značné. Pravdou je že maca je prínosná pre mužov i ženy, v tomto článku sa ale zameriame výhradne ako môže pomôcť maca zlepšiť kvalitu života žien. Nasledujúcich 8 výhod macy bolo potvrdených súčasnými vedeckými výskumami.

  • Zníženie symptómov menopauzy

Koreň maca je využívaný úspešne pri hormonálnej nerovnováhe a výskum dokazuje že jeho vysoký obsah živín a fytochemických látok môže mať skutočne podiel v tomto smere. Maca pomáha pri najčastejších príznakoch menopauzy ako sú návaly horúčavy, prerušovaný spánok, nadmerné potenie v noci a depresie.

  • Zlepšenie sexuálnych funkcií

Ženské problémy v sexuálnom živote závisia na mnohých faktoroch – vek, životný štýl a v prvom rade zdravotný stav. Napriek tomu že západná medicína vytvorila farmaceutické látky ktorých cieľom je zvýšenie sexuálnej túžby žien a ich uspokojenie, tieto produkty sú často spojené s vedľajšími účinkami a v konečnom dôsledku môžu vytvoriť viac zdravotných problémov než ste mali predtým.

Jedna vedecká štúdia sa zamerala na účinnosť macy pri náprave sexuálnej dysfunkcie u žien v dôsledku užívania antidepresív. Ženy dosiahli zlepšenie sexuálneho uspokojenia pri testovaných 3g macy denne. Ukázalo sa že maca je úspešná pri sexuálnej disfunkcií vyvolanej chemickými látkami.

  • Afrodiziakum

Výskum macy ako afrodiziaka nie je natoľko rozšírený, napriek tomu existuje niekoľko menších štúdií ktoré preukázali zlepšenie v ‚spálni‘. Nie je to prekvapivé pretože pre miestnych obyvateľov je maca známa ako silné afrodiziakum. Obsahuje minerály ako zinok, jód a esenciálne mastné kyseliny a vďaka tomu dokáže vytvoriť rovnováhu pohlavných hormónov a tiež zlepšiť vašu ‚náladu‚. Ak sa človek cíti zdravo a má vyvážené hladiny hormónov, je jednoduchšie dosiahnuť vzrušenie.

  • Zlepšuje celkovú náladu

Prírodné mastné kyseliny obsiahnuté v potravinách, vrátane macy, sú nevyhnutné pre navodenie dobrej nálady a pre zdravie nášho mozgu. Kladný vplyv macy na náš mozog dokázalo niekoľko výskumov a vedci dúfajú v objavenie prírodného lieku na mozog ako alternatívu bežných farmaceutík. Mastné kyseliny v mace podporujú správnu funkciu mozgu, ktorá môže byť zodpovedná za analytické schopnosti, kognitívne funkcie a racionálne myslenie. Veľa doktorov odporúča prijímať omega-3 mastné kyseliny ako prvý krok z zmierneniu niektorých symptómov spojených s depresiou, úzkosťou a stresom.

  • Plodnosť

Neplodnosť predstavuje čoraz väčší problém ktorému čelia ženy aj muži. Nie je teda prekvapením že veľa ľudí sa obracia na prírodné alternatívy na zlepšenie plodnosti. Doteraz prebiehal výskum vplyvu macy na plodnosť iba u zvierat a výsledky vyzerajú byť naozaj sľubné. Výskum teda podporuje tradičné použitie macy na zlepšenie plodnosti a to najmä u žien, tým že zvyšuje množstvo séra luteinizačného hormónu v hypofýze. Práve tento hormón je spojený s plodnosťou, okrem iných faktorov v tele.

  • Zvýšenie hustoty kostí

Udržiavanie správnej hustoty kostí je problémom mnohých žien so zvyšujúcim sa vekom. Výskumy vplyvu macy pri menopauze preukázali tiež významný účinok v spojení s hustotou kostí. To by mohlo byť užitočné pre ženy ktoré majú dedičnú predispozíciu osteoporózy, prípadne pre tých ktorí sa snažia chrániť zdravie svojich kostí.

  • Zdroj energie

Maca je bohatá na vitamíny, minerálne látky, esenciálne mastné kyseliny a bielkoviny. Tieto živiny prirodzene dodávajú energiu a pomáhajú pri zotavovaní zo zranenia. Veľa vedeckých štúdií potvrdilo významný účinok macy pre atlétov práve kvôli spomenutým výhodám.

  • Maca – superpotravina

Rôzne štúdie potvrdili že maca je bezpečná a napriek tomu významná superpotravina. Keď sa pozrieme na históriu, nie je to vôbec prekvapujúce keďže domorodé národy poznajú macu po tisíce rokov. Pre mnohých ľudí je maca bežným doplnkom stravy pridávaným do smoothie, polievok alebo do pečiva. Či už ju užívate na zvýšenie energie, zvýšenie libida alebo zlepšenie hustoty kostí, maca je skvelým doplnkom vášho jedálnička. Tí čo konzumujú koreň macy iba občas odporúčame začleniť ju do každodenného jedálnička. Možno budete prekvapený aký vplyv bude mať na váš celkový zdravotný aj psychický stav.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *