Oleje

Rastlinné oleje sa získavajú prevažne zo semien, orechov a strukovín, ale aj z niektorých druhov zeleniny a ovocia. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré sú lisované za studena. Neobsahujú prídavné látky a pri ich výrobe nie sú použité chemické procesy. Lisovanie prebieha pri teplote 35° Celzia a po tomto procese sú ešte prefiltrované, vďaka čomu si zachovávajú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. Tieto zdravé oleje sa obsahujú na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Mononenasýtené tuky nie sú pevné a pri izbovej teplote rýchlo nadobudnú tekutú konzistenciu. Prispievajú k zníženiu zlého cholesterolu v krvi, čím zabraňujú riziku vzniku srdcovo cievnych ochorení. Do tejto skupiny patrí olivový, slnečnicový a arašidový olej.


Polynenasýtené mastné kyseliny sú pri izbovej teplote tekuté a majú veľký vplyv na zdravý vývoj mozgu a nervových tkanív. Niektoré z nich sú esenciálne, čo znamená, že si ich ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám, preto ich musí prijať prostredníctvom stravy. Ide o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré tvoria významnú zložku bunkových membrán, regulujú krvný tlak, znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi, sú prospešné pre srdce a majú protizápalové účinky. Zaraďuje sa sem napríklad olej z vlašských orechov, sezamový a ľanový olej.


K zdraviu prospešným rastlinným olejom patrí aj kokosový olej, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov A, E, C a vzácnu kyselinu laurovú, ktorá je prítomná aj v materskom mlieku. Má skvelé hydratačné a upokojujúce účinky, vďaka čomu je vhodný na suchú a citlivú pokožku. účinne bojuje proti kvasinkovej infekcii a čerstvým mamičkám zvyšuje kvalitu mlieka počas dojčenia.


Olivový olej je bohatý na vitamín A a antioxidačný vitamín E, ktorý znižuje riziko vzniku rakoviny a srdcovo cievnych ochorení. Podporuje trávenie, prečisťuje črevá a neprekysľuje organizmus. Je vhodný pre ľudí so zvýšeným cholesterolom. Vlasom a pokožke prinavracia stratenú silu, hydratáciu a lesk.


Medzi veľmi zdravé oleje patrí ľanový olej, ktorý je účinný pri zápale močových ciest a kožných ochoreniach. Znižuje zlý cholesterol v krvi a bojuje proti rakovine. Zmierňˆuje prejavy menopauzy a pomáha pri reumatickej artritíde. Je bohatý na vitamíny a minerálne látky (fosfor, horčík, meď, železo, zinok, vápnik) a má silné protizápalové a protivírusové účinky.


Pre malé deti je vhodný sezamový olej, nakoľko je veľmi ľahko stráviteľný. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, betakarotény, vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, C, F, E) a minerálne látky (zinok, draslík, vápnik, horčík, železo). Pre vysoký obsah železa je vhodný pri liečbe chudokrvnosti, zabraňuje tvorbe kožného mazu, čím pomáha ľuďom s akné a vďaka prítomnosti organického vápnika je veľmi účinný pri liečbe osteoporózy a zlomenín. Má tiež antidepresívne účinky a zlepšuje pamäť.


Na nervovú sústavu pôsobí priaznivo slnečnicový olej a olej z tekvicových semien. Obe znižujú hladinu škodlivých tukov v krvi a vďaka vysokému obsahu organického zinku liečia podráždenú a problematickú pleť.


Tekvicový olej je bohatý na vitamíny A, E, a koenzým Q. Obnovuje membránu pečeňových buniek, znižuje riziko vzniku cirhózy, pomáha predchádzať problémom s prostatou a podporuje činnosť obličiek. Slnečnicový olej obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, zabraňuje vzniku trombózy a podporuje činnosť srdca.


Ak hľadáte olej bohatý na prírodné betakarotény, siahnite po bio palmovom oleji Carotino. Proti chorobám, chronickej únave a žalúdočným vredom pomôže cédrový olej, ktorý sa získava z orieškov borovice Pinus Sibirica. Lieči aj kožné ochorenia (psoriáza, ekzém, popáleniny), podporuje tvorbu krvi a potláča psychickú a fyzickú vyčerpanosť. V porovnaní s olivovým olejom má až 5 krát väčší obsah antioxidačného vitamínu E.


Rozlúčte sa s nasýtenými olejmi, ktoré sú pre vaše zdravie škodlivé a zaobstarajte si kvalitné bio oleje ešte dnes. Kúpiť si ich môžete ľahko a rýchlo, prostredníctvom nášho bio eshopu Berkana.

 
 • Radiť podľa:
 • 3 položiek celkom

Stránka 1/1

 • Olej sezamový
  Neohodnotené
  Olej zo sezamových semien lisovaný za studena. 
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:786
 • Olej kokosový
  Neohodnotené
  Kokosový olej je snehobiely tuk, vyrábaný lisovaním za studena. 
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:780
 • olej dýňový
  Neohodnotené
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:789