Sušené ovocie

ušené ovocie predstavuje skvelý a rýchli spôsob doplňovania dôležitých látok pre naše zdravie. Uspokojuje pritom chuťové bunky a zásobuje nás prírodným cukrom (fruktózou), živinami a vitamínmi. Pri niektorých druhoch ovocia (brusnice, hrozno, slivky) sa sila antioxidantov po vysušení, dokonca, zdvojnásobuje.


Vďaka vysokému obsahu sacharidov je ideálnym doplnením stravy pre športovcov a ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú aktivitu (beh, jazda na bicykli, turistika). Takmer okamžite dodajú organizmu potrebnú energiu. Denná dávka by však nemala presiahnuť viac ako 25 gramov.
Za veľmi hodnotné a zdravé ovocie sa považujú plody Kustovnice čínskej (Goji). Ich konzumáciou prijmete do tela až 18 druhov aminokyselín, 21 minerálnych látok, karotenoidy a vitamíny (C, E, B1, B2, B6). Sú tiež zdrojom cenného antioxidantu zeaxantínu, ktorý spolu s luteínom (karotenoid) chráni oči pred ultrafialovými lúčmi, zlepšuje ostrosť zraku a znižuje pravdepodobnosť šedého zákalu.


Medzi výživné ovocie patria aj hrozienka, ktoré sa získavajú sušením hrozna. Sú bohaté na minerály (vápnik, železo, mangán, meď, horčík, fluorid, zinok) a vitamíny skupiny B (tiamín, pyridoxín, riboflavín, kyselina pantoténová). Obsahujú aj antokyány (antioxidanty), ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a protinádorové účinky. Pomáhajú aj pri chudokrvnosti, horúčke a pozitívne vplývajú na kvalitu zubov a kostí.
Pri redukčnej diéte sú vhodné sušené slivky, ktoré neobsahujú toľko kalórií, ako iné druhy. Veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a vlákniny podporuje správnu funkciu srdca, tráviaceho traktu, posilňuje imunitný systém a znižuje riziko osteoporózy (rednutia kostí). Vďaka prítomnosti draslíka a fosforu sú úspešné pri liečbe dny a reumy.


V tehotenstve, ako aj pri kojení, je veľmi dôležitý prísun železa, ktoré nájdete najmä v sušených marhuliach. Pomáhajú aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach, zvyšujú hladinu estrogénu počas menopauzy a zabraňˆujú vzniku osteoporózy. Ich hlavnou zložkou sú betakarotény, ktoré sa v organizme premieňajú na vitamín A. Tento vitamín podporuje silné kosti, zuby, zdravé vlasy a pleť.


Pri častých zápaloch močového mechúra by ste mali siahnuť po sušených brusniciach. Sú zdrojom aktívnych látok nazývaných proantokyanidy (PAC). Tie účinne zabraňˆujú usádzaniu a následnému rozmnožovaniu baktérií na stenách močových ciest, čím podporujú ich vyplavenie prostredníctvom moču. Mužom pomáhajú predchádzať vzniku prostaty, tlmia bolesti a pálenie pri močení a zabraňˆujú vzniku močových kameňov.


študentom a ľuďom vykonávajúcim psychicky náročnú prácu pomôžu sušené ďatle, ktoré výborne chutia najmä, ak sú namočené v mede. Obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v mozgu mení na chemickú látku serotonín. Ten je zodpovedný za dobrú náladu, pomáha tlmiť stres a podporuje koncentráciu. Sú bohaté aj na sacharidy, bielkoviny, tuky a vitamíny a z minerálnych látok je v nich zastúpený najmä vápnik, železo, meď, draslík a chlór.
Sušené ovocie chutí skvelo, ak ho rozmixujete s orechmi, cereáliami, nesladeným jogurtom alebo tvarohom bez pridaného cukru. V tejto kombinácii predstavuje ideálne raňajky aj pre deti.


Pred konzumáciou by však malo byť ovocie umyté pod teplou vodou, aby sa z neho odplavil oxid siričitý, ktorý sa používa pri sušení. Vybrať si môžete aj bio ovocie, ktoré je bez pridaných konzervantov a chemikálií.


Náš eshop Berkana ponúka na predaj kvalitné bio sušené ovocie značky Provita, ktorá je pri výrobe produktov ohľaduplná k životnému prostrediu a nepoužíva žiadne chemické látky ani umelé farbivá.

 
 • Radiť podľa:
 • 6 položiek celkom

Stránka 1/1

 • Hrozienka sultan.
  Neohodnotené
  Sušené plody vínnej révy v bio kvalite.
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:699
 • Kokos strúhaný
  Neohodnotené
  Kokos strúhaný sa získava z dužiny kokosového orecha.
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni 5 ks
  Kód:738
 • Hroz. sult. 200
  Neohodnotené
  Sušené plody vínnej révy v bio kvalite
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:702
 • Marhule suš.100
  Neohodnotené
  Sušené sladké marhule. 
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:774
 • Ďatle
  Neohodnotené
  Ďatle sušené tradičným spôsobom.
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:663
 • Marhule suš.100
  Neohodnotené
  Sušené sladké marhule.
  Dostupnosť:SKLADOM > U Vás za 1-3 dni > 5 ks
  Kód:777