Ubos – živá prírodná lekáreň

Ubos  – spondias mombin

Ubos je strom z nížinných oblastí Amazónie, dorastajúci až do výšky 20 metrov. Jeho husto rastúce elipsovité listy dosahujú dĺžku 45cm.
Kôra Ubosu s početnými prasklinami a výstupkami pripomínajúcimi tŕne, po narezaní vylučuje priehľadnú živicu. Kvitne na bielo, je obsypaný početnými kvetmi. Zrelé plody pripomínajúce zlaté slivky, kyslej chuti, majú bohatý obsah železa a vitamínov A a C. S ohľadom na ich obsah železa sú odporúčané pri anémii, ale veľmi vysoká dávka môže viesť ku nevoľnosti až zvracaniu.

V Peru sa pri fytoterapii využívajú všetky časti Ubosu: listy, plody i kôra. Vzhľadom ku rýchlemu rastu rastliny je strom Ubosu využívaný v obytných častiach ku vytváraniu živých plotov, ktoré dodávajú tieň a živú prírodnú lekáreň. Ubos obsahuje predovšetkým steroidy, katechiny, antranoly, fenoly, kyanidinové heterozidy, flavanoly a flavanony, chinony, leukoantokyanidin, saponiny a taniny.

Vďaka svojim obsahovým látkam pôsobí kôra Ubosu proti bolesti, kŕčom, zápalom, zároveň má hojivé a protiplesňové, antibakteriálne, antimykotické, antiseptické, hemostatické, antioxidačné vlastnosti. Ako antioxidant odstraňuje z organizmu voľné radikály, chráni genetický materiál, spomaľuje starnutie a degeneráciu buniek a tým pomáha predchádzať mnohým závažným ochoreniam, vrátane nádorov.

Ubos posilňuje imunitu, podporuje metabolizmus, pomáha i pri kožných chorobách. Zastavuje krvácanie a podporuje liečbu infekcií a zápalov dýchacích ciest a pohlavných organov. Vďaka svojmu pôsobeniu proti kŕčom sa používa i v prípade astmy. Prebiehajúce výskumy využívajúcich priaznivých účinkov pri onkologických ochoreniach prinášajú sľubné výsledky a sú predpoklady, že táto vlastnosť Ubosu bude potvrdená.

Ubos pomáha pri:

► ochoreniach tráviaceho traktu – vredových ochoreniach žalúdku, čriev, dvanástniku
► zápalu slizníc
► hnačkách
► zápaloch močového mechúra
► kožných chorobách, zápaloch, praskajúcej pokožke, plesniach
► oparoch
► poraneniach a úrazoch
► krvácaní
► hemoroidoch
► reumatických chorobách
► pohlavných chorobách
► leischmanióze
► mykózach
► zápaloch pohlavných orgánov
► pošvových infekciách
► menštruačných bolestiach a zvýšenému krvácaniu
► tuberkulóze
►zápaloch hrtanu a hltanu
►podporne pri nádorových ochoreniach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *