Zeleninové šťavy

Ovocné šťavy sú bohaté na vitamíny, zatiaľ čo zeleninové šťavy predstavujú zdroj dôležitých minerálnych látok. účinne bojujú proti chorobám a posilňujú oslabenú imunitu. V porovnaní s ovocnými nápojmi obsahujú zdraviu prospešnú látku chlorofyl. Ide o vzácnu fytochemikáliu, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v listovej zelenine. Táto jedinečná látka podporuje tvorbu červených krviniek, čistí organizmus, zmierňuje žalúdočné vredy a zabíja baktérie a plesne. Odstraňuje zápach z úst a výrazne zmierňˆuje dýchacie problémy - astmu. Pomáha tiež v boji proti rakovine a to tak, že eliminuje nádorové bunky.


Okrem chlorofylu sú šťavy zo zeleniny bohaté na živé enzýmy, železo, horčík, fosfor, draslík a sodík. Sú tiež zdrojom vitamínu A, B, C, E a K. Pre porovnanie, šťava zo 100 g čerstvého špenátu a z 50 g petržlenu má viac železa ako 300 g hovädzieho mäsa a viac vápnika ako 300 g mlieka. Neobsahujú živočíšne tuky ani cholesterol.


Ak hľadáte zeleninu, ktorá je bohatá na betakarotény, siahnite po šťave z mrkvy, paradajky, ružičkového kelu, alebo červenej kapusty. Na tvorbu krvi je vhodná šťava z kombinácie fenikla, cvikly a mrkvy. šťava z petržlenu patrí medzi najsilnejšie. Podporuje látkovú výmenu, lieči problémy s močovým mechúrom a pomáha pri očných chorobách.


Zeleninová šťava z bielej kapusty je bohatá na vitamíny (C, E, B) a minerálne látky (draslík, zinok, fosfor, vápnik, železo, sodík, meď), zmierňuje žalúdočné ťažkosti, vredy a problémy s pečeňou. šťava z červenej kapusty je mierne korenistá a používa sa pri liečbe chudokrvnosti. Veľmi zdravou zeleninou bohatou na antioxidanty je brokolica, ktorá chráni organizmus pred zhubnými ochoreniami.


Pre ženy v tehotenstve sú vhodné šťavy s vysokým podielom kyseliny listovej, ktorá podporuje zdravý vývoj plodu. Kyselinu listovú obsahujú najmä zemiaky, ale aj mrkva, brokolica, biela kapusta a uhorky. Pre deti je vhodná mrkvová šťava kvôli jej sladkej a jemnej chuti.
Uhorková šťava má vysoký obsah kremíka, vďaka čomu podporuje rast vlasov a nechtov. Lieči aj kožné ochorenia. Vyskúšať môžete aj zemiakovú šťavu, ktorá je bohatá na vitamín C, B, draslík, fosfor, horčík a železo. Je mimoriadne úspešná pri odkyslení organizmu.


Zeleninové nápoje sú vhodné na celkovú detoxikáciu a na chudnutie. Majte však na pamäti, že na začiatku detoxikačného procesu môžete pocítiť mierny deficit energie a budete mierne letargickí. Vaše telo bude prechádzať regeneračným procesom, ktoré môže trvať až 7 dní. Preto je potrebné, aby ste počas tohto obdobia odpočívali a nezaťažovali váš organizmus nadmernou fyzickou aktivitou.
Aby bol účinok štiav čo najväčší, mali by ste ich piť na lačný žalúdok pol hodinu pred jedlom.

 
  • Radiť podľa:
  • 5 položiek celkom

Stránka 1/1