0,00 €
položiek 0

Košík je prázdny.

Vláknina

Vláknina je základnou zložkou potravy obsiahnutá v rastlinných potravinách, a aj keď je prakticky nestráviteľná a nezískame z nej žiadnu energiu, je pre zdravé fungovanie organizmu nevyhnutná. Vláknina pomáha zvyšovať objem stravy, vyvoláva pocit nasýtenia pritom však nezvyšuje energetický príjem. Taktiež zlepšuje trávenie, pomáha pri chudnutí a, dokonca, i pri znižovaní hladiny cholesterolu. Dostatočný príjem vlákniny podporuje peristaltiku čriev a má pozitívny vplyv na trávenie. Zaujímavá je i schopnosť vlákniny viazať na seba nežiaduce látky z potravy a toxické látky vznikajúce pri trávení. Chráni tak tráviacu sústavu a má protirakovinový účinok. 

Pri konzumácii potravín bohatých na vlákninu je dôležitý dostatočný príjem tekutín, vodou napučaná vláknina udržuje obsah čriev vláčny a uľahčuje trávenie a vyprázdňovanie. Pri nedostatočnom pitnom režime môže naopak zvýšený príjem vlákniny spôsobiť zápchu.

Dostatok vlákniny chráni i pred civilizačnými chorobami, ako sú rakovina tráviaceho ústrojenstva, srdcové ochorenia, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a obezita. Vláknina rovnako pomáha pri liečbe zápchy, hemoroidov, syndrómu podráždeného čreva či pri divertikulitíde (zápal črevnej výchlipky).

Vláknina sa vo väčšej či menšej miere nachádza prakticky vo všetkých rastlinných potravinách, ako sú obilniny, ovocie, zelenina, zrno a strukoviny. Naopak ani trochu vlákniny nezískate zo živočíšnych zdrojov ako mäso, mliečne výrobky či vajcia. 

Obvykle sa odporúča, aby staršie deti a dospelí prijímali zhruba 20 až 35 g vlákniny denne. Bohužiaľ, väčšina z nás dáva prednosť potravinám živočíšneho pôvodu, a tak nemáme šancu dosiahnuť odporúčanú dennú dávku vlákniny. 

Ak hľadáte pohodlný spôsob, ako doplniť za deň potrebné množstvo vlákniny, alebo obohatiť svoju stravu o odporúčané množstvo vlákniny, odporúčame vám vlákninu v prášku. Jednou z takých je aj vláknina Psyllium, ktorá sa ľahko rozpúšťa, môžete si ju jednoducho nasypať na jedlo, alebo pridať do nápoja. Takýmto spôsobom zaručene prijmete také množstvo vlákniny, aké vaše telo potrebuje.

Vážení zákazníci,

práve pre vás dopĺňame nový tovar, preto sa dočasne nedá objednávať.

Pracujeme na tom, aby sme Vám Vaše obľúbené výrobky sprístupnili čo najskôr :-)