Ovocné šťavy

Pre tých z vás, čo sa zdravo stravujete a vediete aktívny život, predstavujú čerstvé ovocné šťavy ideálny doplnok výživy. Ich konzumácia je najlepšia v prvej polovici dňa, kedy sa váš organizmus ešte prebúdza. Už jeden pohár so šťavou z ovocia naštartuje váš metabolizmus a dodá vášmu organizmu potrebnú energiu. Pri odšťavení ovocia dochádza k rozštiepeniu vlákniny, v ktorej sa nachádzajú takmer všetky dôležité vitamíny a minerály. šťava je spolu so živinami strávená tráviacim systémom do 15 minút od jej vypitia. Zo žalúdka putuje do krvi, ktorá živiny roznesie do všetkých telesných orgánov. Výhodou tohto rýchleho tráviaceho procesu je aj to, že nespotrebuje veľa energie.
Odporúčaná denná dávka pre dospelých by nemala v priebehu dňa presiahnuť 250 ml. Pre deti do 13 rokov je optimálna dávka 150 ml a mala by byť riedená s vodou v pomere 1:1. Pre dojčatá nie sú vhodné tropické a citrusové plody, pretože obsahujú najväčší obsah organických kyselín. Tie by mohli zbytočne zaťažiť ich citlivý tráviaci trakt.


Ananásová šťava obohacuje vaše telo o kombinácie vitamínov (B12, E) a minerálov (draslík, sodík, vápnik). Pôsobí močopudne a pomáha pri črevných chorobách. Grapefruitová šťava má silné alkalické účinky, prečisťuje krv a podporuje trávenie. Pomáha tiež pri kŕčových žilách, predchádza chrípke a vírusom a podporuje produkciu hormónov.


šťava z jablka znižuje krvný tlak, posilňuje imunitný systém a vďaka draslíku podporuje činnosť obličiek a svalov. Pitie pomarančovej šťavy je vhodné kvôli vysokému obsahu draslíka, vápnika, horčíka a vitamínov A, B a C. Podporuje látkovú premenu a sústredenie, posilňˆuje krvotvorbu a imunitu a zlepšuje kvalitu vlasov. Jej súčasťou je aj silný antioxidant selén, ktorý pôsobí ako prevencia proti rakovine.


Veľmi prospešná je celková detoxikáciu organizmu, pri ktorej sa pijú len ovocné nápoje, a to v rozpätí 3 až 5 dní. Princíp tejto diéty spočíva v tom, že váš organizmus začne využívať pečeň a v nej uložené cukry ako alternatívny zdroj paliva. Po treťom dni, kedy budú tieto cukry vyčerpané, začne využívať nahromadený tuk, čo spôsobí, že sa začnú uvoľňovať toxíny z tukových tkanív. Znížia sa zápaly v tráviacom trakte, zriedi sa krv a cez krvný obeh sa do vášho tela dostane viac kyslíka.


100 % čerstvá ovocná šťava nesmie byť podľa legislatívy Eú z koncentrátu čo znamená, že nemôže obsahovať pridaný cukor, sladidlá ani konzervačné látky. Tak isto by nemala byť riedená ani vodou. Ak je šťava lisovaná za studena, znamená to, že ide o najkvalitnejšiu šťavu, ktorá sa získala pomocou odšťavovača, ktorý funguje na báze lisu.


Nenechajte sa zmiasť kyslou chuťou. Všetky šťavy z ovocia majú zásaditú povahu, vďaka čomu upravujú nerovnováhu pH vo vašom tele. Sú preto vhodné na celkové odkyslenie vášho organizmu.

 
  • Radiť podľa:
  • 2 položiek celkom

Stránka 1/1