Chuchuhuasi pri zápaloch a bolestiach.

Chuchuhuasi je divoko rastúca alebo aj pestovaný strom dorastajúci až do výšky 30 metrov, ktorý rastie v tropickom pásme Amazónie. Kmeň je pokrytý silnou hladkou kôrou. Kožovité, lesklé listy dorastajú do dĺžky 10 – 20 cm. Kvitne drobnými kvetmi, ktoré majú bielu až zelenkavú farbu. Plody vajcovitého tvaru obsahujú podlhovasté semená. Strom má mimoriadne tvrdé drevo. Vo fytoterapii sa využíva kôra a koreň.

Odvar z kôry má vlastnosti, ktoré sú tonizujúce, protizápalové, protinádorové, analgetické a imunostimulačné. Posilňuje imunitu organizmu a činnosť nervovej sústavy. Obsahuje substancie, ktoré pomáhajú pri tlmení bolesti. Je nápomocný pri nádorových ochoreniach, zvlášť pokožky, (zvonka sa odvary používajú na potieranie nádorov pokožky). Pôsobí proti bolesti a veľmi dobre pomáha pri zápaloch obličiek, reumatizme, artritíde a svalových bolestiach.  Užíva sa ako pomocník pri kardiovaskulárnych chorobách a ochoreniach pečene. Chuchuhuasi posilňuje mozgovú činnosť, užíva sa pri Parkinsonovej chorobe i pri roztrúsenej skleróze.

Dôležité obsahové látky: alkaloidy – spermidinové, sesquiterpenové, organické kyseliny, saponíny, chinóny, triterpény, katechíny, izoflavonoidy – evoniatin. Medzi aktívnymi substanciami sa nachádza aj proteínkináza C. Má afrodiziakálne vlastnosti (zvyšuje hladinu adrenalínu).

TRADIČNÉ POUŽITIE V ĽUDOVEJ PERU MEDICÍNE PRI:

► artrózach
► reumatizme
► kĺbových ochoreniach
► bolestiach chrbta
► bolestiach svalov a kostí
► chrípkových ochoreniach
► astme, bronchitíde
► pečeňových ochoreniach
► zápaloch obličiek
► hnačkách a črevných parazitoch
► menštruačných problémoch
► očiste organizmu
► pre posilnenie imunitného systému a nervovej sústavy
► ako súčasť protinádorových kúr
► ako afrodiziakum
► pri Parkinsonovej chorobe a roztrúsenej skleróze
► únavovom syndróme
► rekonvalescencii po mozgových príhodách

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *