Na čo mi bude užívanie doplnkov výživy?

Súčasný lekársky oficiálny názor  a mýty potravinárskeho priemyslu,  sa zhodujú v tom, že nepotrebujeme doplnkový prívod vitamínov, minerálov, stopových prvkov, ak sa stravujeme „správne“ (čo  nazývajú všeobecne tzv. Vyváženou stravou). Toto je  oficiálne prehlásenie už  desiatky rokov a vyznačuje sa značným negatívnym postojom k užívaniu potravinových doplnkov.

Administratíva preto ani nedovoľuje výrobcom potravinových doplnkov uvádzať (kvôli predajným a marketingovým účelom) vo svojej literatúre výsledky lekárskych výskumov, aj keď výsledky týchto výskumov úplne exaktne potvrdzujú hodnotu a význam potravinových doplnkov. To je však politicko-ekonomický postoj, nie vedecký.

Ak teda prijmeme tieto nevedecké názory, pravdepodobne budeme žiť v stave priemerne zlého zdravia, alebo, ako veľa lekárov radšej hovorí, v stave priemerne dobrého zdravia. To znamená, že budeme žiť v „priemerných“ podmienkách: budeme mať „priemerne“ často chrípku a iné infekčné choroby, bolesti hlavy, únavu, ochorenia ďasien, menštruačné problémy, depresie, poruchy spánku, nadváhu, srdcové choroby, rakovinu – to všetko ale vedie k „priemerne“ predčasným úmrtiam. Myslím si, že s takým stavom  sa možno len ťažko zmieriť, ťažko ho akceptovať.

V poslednom desaťročí dochádza k významným zmenám v poskytovaní liečebnej starostlivosti. Veľa lekárov sa stále viac zaujíma o užívanie potravinových doplnkov v liečebnej, ale hlavne v preventívnej liečebnej starostlivosti. Veľa z nich sami rôzne potravinové doplnky užívajú, aj keď veľké percento z nich ich ale  neodporúča svojim pacientom ( ktovie prečo).

Pritom pre preventívne a liečebné vplyvy potravinových doplnkov existuje obrovské ​​množstvo vedeckých dôkazov v lekárskej literatúre.

Pozitívne  ale je, že dopyt  po informáciách v tejto oblasti stále rastie a stále viac lekárov sa začína zaujímať o problematiku výživy a potravinových doplnkov, tak ako rastie záujem aj o ďalšie medicínske, doteraz zatracované, alternatívne odbory a postupy.

Stále sa traduje úplne chorá myšlienka, že liečebné účinky a hodnoty potravinových doplnkov nie sú podoprené vedeckou literatúrou, dokonca že ich užívanie môže byť nebezpečné. Toto býva väčšinou hlavný a posledný argument (pre tieto tvrdenia ale nie je žiadna podpora v lekárskej literatúre). Často sa  potom objaví, že skrytým motívom týchto negativistických vyhlásení je podpora farmakologickým spoločnostiam a udržanie súčasných systémov poskytovania zdravotnej starostlivosti s cieľom brániť akýmkoľvek zmenám týchto systémov. Niekedy oponenti tvrdia, že užívanie potravinových doplnkov vedie len ku tvorbe „drahého“ moču, pretože väčšina podaných vitamínov je močom vylučovaná. To je však úplne  nezmyselné  tvrdenie, pretože otázkou nie je konečný osud týchto látok, ale hlavne ich vplyv v čase „pobytu“ v organizme, ich vplyv na orgány a tkanivá, vrátane močového systému. Koniec koncov, kde končí akékoľvek jedlo aj to najkvalitnejšie ….?

Je potrebné si uvedomiť, že výživa a potravinové doplnky je len jedna zo súčastí komplexnej starostlivosti o vlastné zdravie. Samozrejme sem patrí tiež napr. pohyb, relaxačné metódy, problematika stresu a jeho zvládnutie pod.

Základným faktorom predĺženia  aktívneho života je predchádzať chorobám a  úspešne ich vyliečiť . Užívanie potravinových doplnkov je jedným z hlavných dôvodov aby sme to dosiahli.  Je potrebný  pozitívny postoj k vlastnému zdraviu a aktívny prístup k nemu. Zdravie je mojím vlastníctvom a rozhodovanie o ňom je v mojich rukách.

Predpokladá sa, že až 90% všetkých zdravotných problémov je výsledkom životného štýlu, ktorého hlavnou súčasťou je výživa a jej kvalita. Veľmi veľa zdravotných problémov môže byť odstránených bez liekov a chirurgických zákrokov. Samozrejme, že nie všetky.

Osobne zastávam názor, že vhodný doplnok skutočne pomáha udržať moje zdravie a výkon. Ale ktorý je pre mňa ten optimálny?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *